Kolej transsyberyjska – jak kupić bilet?

Serię wpisów o Rosji rozpoczyna poradnik rozprawiający się z tematem kupna biletu na Kolej Transsyberyjską. Zdawałoby się, że to trywialna sprawa, ale w gruncie rzeczy nie jest to takie proste. Wokół biletów narosło wiele pytań i tyle samo odpowiedzi. Przeszukując internet mogę stwierdzić, że wiele z nich jest już nieaktualnych, dlatego postanowiłem na podstawie własnych doświadczeń zebrać do kupy wszystkie informacje i obszernie opisać cały proces zakupu biletów na legendarną Kolej Transsyberyjską. Po co dawać zarobić pośrednikom, skoro można w prosty sposób zrobić to samemu? Przed zakupem biletu potrzebne są następujące rzeczy:

  • Znajomość języka angielskiego (lub rosyjskiego)
  • Paszport
  • Karta z zabezpieczeniem 3D Secure (karta z konta BZWBK spełnia ten warunek)

Zatem, do dzieła!

 

Rejestracja

Zanim rozpoczniemy proces kupna biletów, musimy się zarejestrować na stronie RZD. Jest to standardowa rejestracja do której nie potrzeba żadnych dokumentów. Zarejestrować można się pod tym linkiem: https://pass.rzd.ru/selfcare/register/en 

Po rejestracji otrzymasz na podany adres e-mail wiadomość z linkiem, poprzez który możesz aktywować swoje konto.

 

Jak kupić bilet i wybrać dobre miejsca

Od kiedy RZD (rosyjskie koleje) uruchomiły angielską wersję swojego serwisu rezerwacji, życie dla turystów stało się łatwiejsze. Nie trzeba już korzystać z usług pośrednika, tylko można w prosty sposób samemu kupić bilet. Bilety można kupować z 40 dniowym wyprzedzeniem i jeśli planujesz swoją podróż na szczyt sezonu (lipiec-sierpień), najlepiej kupować bilet jak najwcześniej, aby mieć szanse na dobre miejsca. Żeby kupić bilet, należy wejść na stronę http://pass.rzd.ru/main-pass/public/en i po prostu wpisać skąd i dokąd chcesz jechać. Dla przykładu wybrałem trasę Moskwa – Irkuck.

jak-kupic-bilet-kolej-transsyberyjska

 

Po wybraniu daty wyświetlą się wszystkie dostępne pociągi na dany dzień i można wybrać, którym chcesz pojechać. W okienku nr 1, symbol ЭР oznacza, że dany pociąg respektuje bilety elektroniczne, czyli aby wsiąść do pociągu wystarczy wydrukowany bilet z internetu. W okienku nr 2 pokazana jest cena oraz dostępność miejsc w poszczególnych klasach. Reserved seat to płackarta, czyli klasa 3, Compartment to Kupe, Soft, to najdroższa klasa Lux. Dokładniej o klasach można poczytać w bardziej szczegółowym wpisie o Kolei Transsyberyjskiej. Wracając do screenu, pociąg Firmienny nr 2 jest zdecydowanie najszybszy, ale można zobaczyć, że także sporo droższy od pozostałych. Po wybraniu interesującego nas pociągu przechodzimy do ekranu wyboru wagonu i miejsca. wybor-miejsca-kolej-transsyberyjska

Wagony są różnych klas, więc należy zwrócić uwagę aby wybrać odpowiedni. W okienku nr 1 został wybrany wagon płackartny. W okienku nr 2 są widoczne dostępne miejsca w wagonie. Lower/Upper lateral, oznaczają miejsca boczne. Po kliknięciu w „Car plan”, jak pokazane w okienku nr 3, rozwija się schemat miejsc w wagonie. Teraz trzeba dokonać bardzo ważnej i przemyślanej decyzji, bo wybrane miejsce stanie się Twoim domem na kilka dni.

Żelazna zasada: z dala od kibla! Najgorsze są miejsca od 34 do 38, oraz 1-4 i 53-54. W drugiej kolejności, lepiej wystrzegać się miejsc bocznych. Są mniej wygodne i bardziej wyeksponowane, ciężej zaznać tam chwili spokoju, jeśli zajdzie taka potrzeba. Na tych miejscach wysoka osoba nie będzie mogła się wyprostować podczas snu. Dalej, eliminujemy miejsca górne. Powodem jest utrudniony dostęp do stolika. Dolne boczne też nie są idealne, bo z reguły podczas dnia trzeba składać łóżko i wyciągać stolik, żeby towarzysz z góry mógł zejść i też przy stoliku sobie posiedzieć.

Zwycięzcą zostają dolne miejsca w 4-osobowych boksach (tak jak w okienku nr 4), w bezpiecznej odległości od kibla i ze stałym stolikiem. Przy rezerwacji można jeszcze wziąć pod uwagę, że samowar znajduje się od strony miejsca 54. W okienku nr 5 zaznaczona jest legenda, czyli białe miejsca to wolne, szare zajęte, a niebieskie belki pokazują, czy miejsce jest górne czy dolne. Część z tych problemów znika, jeśli podróżuje się w grupie, ale zdecydowanie najważniejsze jest trzymanie się z dala od toalety i miejsc bocznych. Z resztą da się przeżyć.

Po wybraniu wagonu i miejsca zostaniesz poproszony o zalogowanie się. Po pomyślnym zalogowaniu, zostanie wyświetlone podsumowanie wybranych miejsc, oraz opcja dokupienia pościeli, którą polecam zaznaczyć. Za pierwszym razem myślałem, że wystarczą nam śpiwory, ale szybko okazało, że pościel to również materac, ręcznik, poduszka i dwa prześcieradła. Szczególnie bez materaca ciężko się obyć, więc zdecydowanie polecam zaznaczyć tę opcję, bo koszt jest praktycznie żaden (chyba 60 rubli). W razie czego, zawsze istnieje możliwość dokupienia tej opcji bezpośrednio w wagonie.

posciel-kolej-transsyberyjska

 

Po załatwieniu tematu pościeli, trzeba uzupełnić dane podróżujących. Jako typ dokumentu wybierz „Foreign document” i wpisz numer i serię swojego paszportu. Dużo osób w tym miejscu mylnie wybiera „International passport”, ale ta opcja dotyczy tylko obywateli Federacji Rosyjskiej. Przy załatwianiu wizy trzeba wykupić obowiązkowe ubezpieczenie, więc tutaj tę opcję można odznaczyć. Każdego kolejnego pasażera można dodać klikając „Add”.

Na następnym ekranie pozostaje standardowo zgodzić się z regulaminem i można przejść do płatności. Żeby nie było zbyt przyjemnie, strona płatności kartą jest już po rosyjsku, ale raczej ciężko się pomylić. Standardowo potrzebny jest numer karty, kod CVV, imię i nazwisko posiadacza karty, oraz data ważności. Według informacji na stronie, karta musi posiadać zabezpieczenie Mastercard SecureCode albo Verified by Visa. Z doświadczenia wiem, że na 100% działa karta BZWBK, wydawana do standardowego rachunku. Próbowałem też kartą mBanku ale nie udało mi się nią zapłacić. Jeśli uda Ci się zapłacić inną kartą, będę bardzo wdzięczy za info, żebym mógł ją dopisać do tego poradnika. Dobrze też wiedzieć, że karta, którą dokonywana jest płatność, nie musi należeć do pasażera.

Voila, bilety kupione! Aby je wydrukować wystarczy zalogować się na swoje konto, wejść w swój profil i z menu po prawej stronie wybrać My tickets -> Orders. Można tam również do kilku dni przed podróżą anulować bilet. W takim wypadku, pieniądze wrócą z powrotem na kartę. Na bilecie widnieją wszystkie niezbędne informacje, takie jak nazwy stacji, godziny odjazdu i przyjazdu, daty oraz numer miejsca i wagon.

 

Na dworcu w Moskwie

Drzwi do pociągu otwierane są około godziny przed planowanym odjazdem, więc nie warto się zanadto spieszyć. Większość pociągów akceptuje elektroniczne bilety, więc prócz niego i paszportu, nic więcej nam nie potrzeba. W zasadzie nawet nie trzeba wchodzić do dworca, tylko z takim biletem można udać się od razu na peron. Jeśli jednak chcesz ładny, „oryginalny” bilet, możesz taki uzyskać, w specjalnie do tego przeznaczonych maszynach. Znajdują się one w budynku dworca i wystarczy, że zeskanujesz kod kreskowy z biletu elektronicznego, a automat wydrukuje Twój piękny bilet na Kolej Transsyberyjską.

0 Komentarzy

Zostaw komentarz

Twój mail nigdy nie zostanie udostępniony osobom trzecim. Wymagane pola są zaznaczone.