Kolej Transsyberyjska – wskazówki praktyczne

Dobrze to pamiętam. Parę lat temu, podczas jakiegoś długiego wieczoru, po raz kolejny podróżując palcem po mapie, trafiłem na stronę poświęconą Kolei Transsyberyjskiej. Przeczytawszy wszystkie informacje na stronie, zacząłem marzyć, aby kiedyś wybrać się w podróż na daleki wschód. Byłem wtedy na 3 roku studiów i nie miałem na taki wyjazd środków, ale ziarenko zostało zasiane. Od tego niepozornego wieczoru, narodziła się moja fascynacja Rosją, Kilka lat później, 35 minut po północy, odjeżdżałem z moskiewskiego Dworca Jarosławskiego w kierunku Irkucka. Moje marzenie właśnie się urzeczywistniało.

Podróż Transsibem rozpala wyobraźnię niejednego podróżnika. Tysiące kilometrów pośród syberyjskich pustkowi, przemierzane w jednym wagonie to marzenie wielu. O tej legendarnej trasie napisano już wiele. Narosło wokół niej niezliczona liczba legend i mitów. W tym wpisie chcę Wam przybliżyć Transsib od strony praktycznej. Podczas pierwszej podróży wszystko było dość niezdarne, ale już przy drugim podejściu przygotowałem się należycie i nieźle udało mi się wtopić w tłum. Dobre przygotowanie, to klucz do swobodnego funkcjonowania przez kilka dni w pociągu, który staje się naszym domem.

 

Informacje ogólne

Nie wszystkie rosyjskie pociągi są takie same. Te oznaczone jedną cyfrą są wyższej klasy. Są to tzw. pociągi „firmienne„. Bilety w tych pociągach są sporo droższe od pozostałych. Pociągi o numerze dwu, lub trzycyfrowym są tańsze i to właśnie nimi jeździ większość Rosjan. W pociągach dalekobieżnych można podróżować w 3 klasach, które różnią się poziomem komfortu i, przede wszystkim, ceną. Wszystkie mają miejsca leżące, więc w zasadzie jedyną różnicą jest ilość ludzi w przedziale.

Płackarta – najtańsza i najbardziej popularna opcja. Jest to klasa otwarta, czyli nie ma wyodrębnionych przedziałów. To właśnie tutaj najłatwiej poznać współpasażerów oraz podpatrzeć, jak podróżują Rosjanie.

Kupe – co najmniej dwa razy droższa od płackarty, ale za to podzielona na czteroosobowe przedziały. W kupe twoje rzeczy na pewno będą trochę bezpieczniejsze.

Lux – nie znam nikogo kto by jechał tą klasą, więc ciężko coś napisać prócz tego, że przedziały są dwuosobowe. Przejazd tą klasą jest droższy od lotu samolotem.

Bilety można kupić przez internet. Proces zakupu obszernie opisałem w osobnym artykule: Kolej Transsyberyjska – jak kupić bilet.

 

Co zabrać ze sobą

Po prawo moje miejsce do spania.
Po prawo moje miejsce do spania.

No i tutaj zaczyna się cała zabawa. Trzeba się dobrze uzbroić, aby pomyślnie przeżyć kilka dni na swojej miejscówce. W moich ostatnich podróżach, zupełnie nieoceniony stał się dodatkowy mały plecaczek, do którego można spakować wszystkie niezbędne rzeczy. Mając tylko jeden duży plecak, będziesz zmuszony co rusz w nim grzebać, co nie jest ani trochę wygodne. Każdy pasażer ma do dyspozycji samowar z wrzątkiem, mały ręcznik oraz możliwość wypożyczenia szklanki. W podręczny bagaż zalecam wziąć następujące rzeczy:

 • jedzenie – można wziąć na 1-2 dni, w czasie dłuższych postojów jest możliwość skoczyć do sklepów poza stacją. Na stacjach jest bardzo drogo. Jeśli masz jakieś jedzenie z Polski, też koniecznie weź.
 • nóż, łyżka i miska
 • herbata – w Rosji bez herbaty nie da rady
 • kubek – opcjonalny, można u prowadnicy (konduktora) pożyczyć szklankę ze stylowym napisem RŻD
 • przybory do higieny – od razu uprzedzam – na prysznic nie licz. Jeśli nie wyobrażasz sobie braku kąpieli przez kilka dni, to jedyną opcją jest wyposażyć się w plastikową butelkę, z której można się polewać. Sami Rosjanie porządną toaletę biorą dopiero przed stacją końcową.
 • klapki – podłogi czasem bywają mokre
 • luźne rzeczy
 • bielizna na kilka dni
 • książka, mp3, telefon, aparat
 • rozmówki polsko-rosyjskie
 • notatnik i długopis
 • portfel i dokumenty
 • drobne pamiątki – jeśli się z kimś bliżej zapoznasz, miło jest podarować mu drobny prezent

Taki zestaw sprawdził się u mnie, i przez cały czas trwania podróży nie potrzebowałem niczego z dużego bagażu. Po wejściu do wagonu i znalezieniu swojego miejsca, trzeba trochę poczekać aż Prowadnica rozda pościel i wtedy można już na spokojnie uwić swoje gniazdko.

 

Zasady i zakazy

Każdy wagon to osobny ekosystem który tworzą pasażerowie. Część zasad jednak dotyczy każdego i niektóre z nich mogą Cię zaskoczyć. Po pierwsze i najważniejsze: w pociągach obowiązuje zakaz spożywania alkoholu i palenia!  Jest to bardzo powszechny mit, że rosyjski pociąg to melanż na torach. Te czasy minęły i jeżeli jest trunek bez jakiego typowy Rosjanin nie przeżyje podróży, to jest to herbata. Na szczęście, jak to w Rosji, wszystkie zasady można trochę nagiąć. Dopóki nie przeszkadza się współpasażerom, wieczorem nie robi zbytniego hałasu i nie trzyma ostentacyjnie flaszki wódki na stoliku, wszyscy, łącznie z Prowadnicą, przymykają oko. Na piwko zawsze można wyskoczyć do wagonu restauracyjnego.

Na kilku stronach kiedyś czytałem, że istnieje taka zasada, że po wejściu do wagonu mężczyźni wychodzą na jakiś czas, aby kobiety swobodnie mogły się przebrać. Szczerze mówiąc nie spotkałem się z niczym takim i najwidoczniej już nie obowiązuje. Kobiety po prostu zaczęły przebierać się w toalecie.

Mimo, że zegarki w pociągach dalekobieżnych chodzą według czasu moskiewskiego, to życie toczy się według czasu lokalnego. Godziny ciszy nocnej są dostosowywane do obecnej strefy czasowej, aby, na przykład, osoby wsiadające w Krasnojarsku (+4h od Moskwy) nie musiały czekać na zgaszenie świateł do 1 w nocy. Ogólna zasada jest taka, że ludzie jadący dłużej, muszą dopasować się do osób wsiadających później. Pewien Rosjanin opowiadał mi, że jadąc do Chabarowska, pod koniec podróży obiad otrzymywał o godzinie 6 czasu moskiewskiego, ponieważ według czasu lokalnego było już południe. Trzeba się dostosować 🙂

 

Bezpieczeństwo w pociągu

Wagon płackartny, kolej transsyberyjska
Tak wygląda wagon płackartny. Pociągowy open space.

Podróżowanie Transsibem na pewno jest bezpieczniejsze niż naszym rodzimym PKP. Jest tak z kilku powodów. Po pierwsze, do każdego wagonu są przydzielone dwie Prowadnice, które dbają o czystość i bezpieczeństwo. Mają bardzo dobrą pamięć i bez ważnego biletu nikt obcy do wagonu ni ma wstępu. Nawet kiedy idąc do wagonu restauracyjnego, przechodziłem przez inne wagony, Prowadnice podejrzliwie na mnie patrzyły i przeganiały do siebie. Dodatkowo, w płackarcie, pasażerowie pilnują się nawzajem. Jednego wieczoru, na skraju stolika zostawiłem telefon i Kindla i zasnąłem. Rano obudziłem się ze sprzętem przy głowie, moja towarzyszka przezornie schowała sprzęt z widoku. Należy zachować zwykły zdrowy rozsądek i przy opuszczaniu wagonu podczas postojów zawsze zabierać ze sobą pieniądze, dokumenty i cenny sprzęt.

 

Na koniec garść różnych porad

 1. Jeśli chcesz się porządniej umyć zabierz ze sobą kubek lub butelkę. W wielu pociągach krany są tak skonstruowane, że nie da się swobodnie umyć pod bieżącą wodą, ponieważ trzeba nacisnąć „dzyndzel”, aby woda poleciała. Dlatego dużo łatwiej nabrać wody w kubek lub butelkę i dopiero wtedy się polewać.
 2. Szybko zjednasz sobie ludzi, jeśli będziesz dzielił się jedzeniem. Rosjanie, widząc cudzoziemca, także chętnie się dzielą i z grzeczności należy zawsze poczęstunek przyjmować.
 3. Planuj większe zakupy na długich postojach. W każdym wagonie wisi rozpiska z długościami postojów na poszczególnych stacjach. Ufaj w nie bezgranicznie, bo co jak co, ale Kolej Transsyberyjska jest punktualna co do minuty. Ceny poza peronem są 2-3 razy niższe.
 4. Miej zawsze przy sobie rozmówki polsko-rosyjskie. Nawiązywanie kontaktów z Rosjanami to najlepsza część podróży.
 5. Dobrze mieć jakieś drobne pamiątki z polskim motywem, aby w podziękowaniu za wspólną podróż podarować taką przynajmniej swojemu współpasażerowi.

 

Podróż Transsibem to wspaniała, romantyczna przygoda. Mam nadzieję, że powyższe porady pomogą Ci przygotować się do Twojej pierwszej wyprawy na daleki wschód 🙂

2 Komentarzy

 1. Tomeksays:

  Polecam książkę o kolei transsyberyjskiej Piotra Milewskiego pt. Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej (Wydawnictwo Znak, Kraków 2014).
  Więcej info tu:
  http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,4346,Transsyberyjska

 2. Niesamowita przygoda. 🙂

Zostaw komentarz

Twój mail nigdy nie zostanie udostępniony osobom trzecim. Wymagane pola są zaznaczone.